Credits: Artūrs Kondrāts

Credits: Artūrs Kondrāts

Juris Āzers ir viens no spožākajiem latviešu jaunās paaudzes sitaminstrumentālistiem, un sevi jau  paguvis pierādīt ne tikai kā virtuozu solomākslinieku, bet arī augstas raudzes kamermūziķi un konceptuālu un aizraujošu koncertprogrammu autoru. Viņu īpaši interesē starpdisciplināri projekti, kuros mūzika savijas ar citām mākslas formām, kā arī būtisks radošās darbības stūrakmens ir laikmetīgās mūzikas atskaņošana un tās popularizēšana.

Muzikālo izglītību ieguvis Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā pie Dzintras Knābes, Lēvenes mūzikas institūtā Beļģijā pie Ludviga Alberta (Ludwig Albert), Lin Čin Čena (Lin Chin Chen) un Luka Artuā (Luk Artois) un Hansa Eislera mūzikas augstskolā Berlīnē pie Li Biao, Rainera Zīgera (Rainer Seegers) un Franča Šindlbeka (Franz Schindlbeck). Meistarklasēs papildinājies pie tādām sitaminstrumentu zvaigznēm kā Piuss Čens (Pius Cheng), Džonatans Hāss (Jonathan Haas), Emanuels Sežurnē (Emanuel Sejourne), Ši-i Vu (She-e Wu), Frederiks Makaress (Frederic Macarez), Ludvigs Alberts (Ludwig Albert), Eriko Daimo, Andrejs Puškarevs, Maikls Burits (Michael Burritt), Axom Duo un citi. Juris Āzers ir vairāku starptautisko konkursu laureāts – pusfinālists Starptautiskajā Marimbas konkursā (Universal Marimba Competition Belgium) Beļģijā, 1. vietas ieguvējs starptautiskajā sitaminstrumentu konkursā Itālijā (Italy Percussion Competition) un 3. vietas ieguvējs 4. Starptautiskajā Jona Talocka jauno sitaminstrumentālistu konkursā Lietuvā (International Youth Percussion competition of Jonas Talocka). Komponistam Alehandro Vinjao (Alejandro Viñao) Juris Āzers kopīgi ar sitaminstrumentālistu Guntaru Freibergu veltījis koncertprogrammu Texture of Groove, par kuru 2018. gadā saņēma Lielās mūzikas balvas nomināciju kategorijā Par izcilu darbu ansamblī. Par muzikālajiem sasniegumiem viņš saņēmis arī Latvijas Kultūras ministrijas apbalvojumu.

Kamermūzikas laukā sadarbojies ar tādiem ievērojamiem ansambļiem kā Zafraan Ensemble, Ensemble KNM Berlin, modern art ensemble, Reinharda Torisera (Rheinhard Toriser) Brasscussion Ensemble un Li Biao Percussion Group. No 2014. līdz 2016. gadam Āzers bija Belgian Marimba Group sastāvā. Šobrīd viņš ir pastāvīgs Vladimira Jurovska (Vladimir Jurowski) vadītā laikmetīgās mūzikas ansambļa unitedberlin dalībnieks, ar kuru Juris Āzers paguvis uzstāties Berlīnes Konzerthaus, Hamburgas Elbfilharmonijā, Bēthovena Festivālā Bonnā un festivālā Drugoe Prostranstvo Maskavā. 2022. gada martā unitedberlin koncerta Energeia – Hommage à Xenakis ietvaros Juris kā solists debitēja Hamburgas Elbas filharmonijā, atskaņojot Jaņņa Ksenaka skaņdarbu Rebounds.

Kopīgi ar sitaminstrumentālisti Minhī Ko (Minhye Ko) Juris Āzers 2018. gada spēlēja kultūras radio rbbKultur tiešraides koncertā Die Absolventen, kā arī piedalījās koncertciklā Exzellenz-Konzerte, kuru patrons ir Daniels Bārenboims. 2016. gadā aizsākās sadarbība ar sitaminstrumentālistu Guntaru Freibergu, koncentrējoties uz repertuāru, kas oriģināli rakstīts tieši šim sastāvam - sitaminstrumentālistu duetam. Kopīgi viņi ir radījuši un atskaņojuši vairākas unikālas koncertprogrammas un uzstājušies nozīmīgās koncertzālēs un festivālos, tostarp minams, piemēram,   JVLMA Mūsdienu mūzikas festivāls deciBels. 2021. gadā tapa divas jaunas koncertprogrammas: Bernsteins. Krams. Amerika. koncertzālē Latvija un Mūzika sitaminstrumentiem un klavierēm. Auznieks_Bartoks_Krams koncertzālē Cēsis. Par otro Āzers, Freibergs, Bērtiņa un Egliņa tika nominēti LSM gada balvai kultūrā Kilograms kultūras 2021. Ar programmu Piano Phase, kurā Āzers kopā ar Guntaru Freibergu, Agnesi Egliņu un Rihardu Plešanovu atskaņoja Stīva Reiha un latviešu jaunās paaudzes komponistu darbus, 2021. gada aprīlī viņi atklāja festivālu Latvijas Jaunās mūzikas dienas.

Pie starpdisciplināriem projektiem minama sadarbība ar režisori Margo Zālīti un viņas Fluxus Nano Opera “Mājās/Nemājās", kas 2018. gadā tika uzvesta Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā izstādes Pārnēsājamās ainavas ietvaros. 2021. gada vasarā ansambļa unitedberlin sastāvā Āzers piedalījās Darijusa Mijo operu Eiropa | Ariadne | Tēsejs atskaņojumā Reinsbergas pilī, Brandenburgā. Šajā sastāvā arī 2022. gadā viņi skatītājiem piedāvā divus jaunus aizraujošus projektus: REZISTANCE, kur komponista Luca Glandīna (Lutz Gladnien) mūzika satiek deju Jirži Bartovaneca (Jiří Bartovanec) horeogrāfijā, kā arī X3 – Jaņņa Ksenaka 100. dzimšanas diena, kura skatuvisko ietērpu veido režisore ir Aniša Bondija (Anisha Bondy).

Orķestra mūziķa pieredzi Juris Āzers guvis, muzicējot ar tādiem kolektīviem kā Berlīnes Radio simfoniskais orķestris (RSB), Berlīnes filharmoniķu Karajana akdēmija, Berlīnes simfoniķi, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Liepājas Simfoniskais orķestris, kamerorķestris Sinfonietta Rīga. Spēlējis Matiasa Pinčera (Matthias Pintscher), Vladimira Jurovska, Lahava Šani (Lahav Shani), Endrū Mances (Andrew Manze), Alēna Altinoglū (Alain Altinoglu), Liora Šambadāla (Lior Shambadal), Pētera Hirša (Peter Hirsch), Markusa Pošnera (Markus Poschner), Normunda Šnē un citu diriģentu vadībā.

2021. gadā Musikfest Berlin ietvaros Berlīnes filharmonijā viņš kā Katerinas Larsenas-Magvairas (Catherina Larsen-Maguire) asistents piedzīvoja savu debiju diriģenta ampluā, sadarbojoties ar kolektīviem Ensemble Modern un Neuer Kammerchor Berlin. 2022. gada vasarā Jeruzalemes Starptautiskās diriģēšanas akadēmijas noslēguma koncertā Juris Āzers diriģēja Jeruzalemes Simfonisko orķestri. Kopš 2022. gada viņš ir arī sitaminstrumentu spēles pasniedzējs Starptautiskajā Antona Rubinšteina Mūzikas akadēmijā Berlīnē, Vācijā.

Šobrīd Juris Āzers dzīvo un strādā Berlīnē. Viņš ir aktīvs solomūziķis, un līdz šim uzstājies Dienvidkorejā, Itālijā, Beļģijā, Vācijā, Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Polijā, Ķīnā, Krievijā un Izraēlā.